„СОКОЛИТЕ“ И ОФИЦИЈАЛНО ДЕЛ ОД АБА ЛИГАТА

Одличните резултати кои КК „Карпош Соколи“ ги постигна во првата македонска кошаркарска лига вродија со плод. И официјално од наредната сезона, кошаркарскиот клуб, кој доаѓа од Општина Карпош, ќе се натпреварува во реномираното регионално натпреварување Јадранската АБА лига

24.08.2016 12:52:50

Фестивал на солидарност

Денес 24.08.2016 (среда) во рамките на „Културно лето Карпош 2016“ во 20.30 часот на ТЦ „Лептокарија“ ќе се одржи меѓународен студентски фолклорен фестивал „Фестивал на солидарност“ - КУД „Мирче Ацев“.

24.08.2016 02:31:51

ЕНЕРГИЧЕН НАСТАП НА ВЛАТКО СО ПРИЈАТЕЛИТЕ НА КУЛТУРНО ЛЕТО

Оваа летна ноќ, карпошани имаа можност вистински да се разиграат и да уживаат. Поранешниот фронтмен на групата „Морал“ и познатиот поп рок пејач, Влатко Илиевски енергично на сцената, ја потсети публиката на своите хитови, а ги претстави и новите песни од издаденото цеде.

24.08.2016 01:48:19

ПОП-РОК КОНЦЕРТ НА ВЛАТКО ИЛИЕВСКИ

Денеска, вторник (23.08.2016 година) на игралиштето „Сокол“ во Карпош 1, во 20.30 часот, рок ѕвездата Влатко Илиевски ќе одржи поп-рок концерт заедно со Акустик Дивижн и пријателите. Пред големиот солистички концерт, најавени се предгрупите D.U.D.E. и Црвена Ципела, а на вечерашната забава дополнително ќе ги размрдаат карпошани групата Морал, Ристо Самарџиев, Јана Стојановска, Марко Кума и Виктор Апостоловски.

23.08.2016 14:31:51

КУЛТУРНО ЏЕЗ ДОЖИВУВАЊЕ

Вчеравечер, и покрај лошите временски услови, летното културно доживување во Карпош продолжи со предвидената динамика. На платото во ТЦ „Лептокарија“, љубителите на џез музиката уживаа во песните на „Тони Китановски квинтет’’.

23.08.2016 08:32:26