СВЕТСКИТЕ ШАХИСТИ ПОВТОРНО ВО КАРПОШ

„Ми претставува огромно задоволство, што седми пат по ред го прогласувам за отворен шаховскиот турнир „Опен Карпош 2017“. Гледам дури врвни шахисти кои исто толку пати учествуваат на ова респектабилно шаховско натпреварување“. Со овие зборови градоначалникот на Општина Карпош Стевчо Јакимовски го означи стартот на Меѓународниот шаховски турнир „Опен Карпош 2017“. Овој турнир под покровителство на локалната самоуправа, а во организација на „Гамбит Асеко СЕЕ“, ќе се одржува во хотелот „Александар Палас“ цела седмица, од 01 до 08 април. Преку 200 реномирани врвни шахисти, интернационални и веле мајстори, како и ФИДЕ мајстори, ќе се натпреваруваат за главната награда од 2.000 евра, додека целокупниот награден фонд на годинешниот турнир изнесува 10.200 евра.

-Традиционално продолжуваме, и можам слободно да кажам дека „Опен Карпош“, освен што претставува најдобар шаховски турнир во Република Македонија, тој по сите светски шаховски ранг листи, е вброен меѓу десетте најреномирани турнири од овој вид на стариот континет, т.е во Европа. Ви посакувам успешна игра и со мудри и трпеливи потези да ги одиграте натпреварите, и секако, нека победи најдобриот, истакна градоначалникот Јакимовски.

Шаховскиот турнир, ќе се одигра во девет кола. Во недела, на 02 април ќе се одиграат две кола со почеток од 09.30 и 17.00 часот, а потоа секој ден, натпреварувањата ќе започнуваат од 17.00 часот.Турнирот ќе се игра според правилата на Швајцарскиот систем. Играчите ќе имаат на располагање по 90 минути за повлекување на 40 потези и 30 минути до крајот на партијата со 30 секунди по потег, броејќи од првиот потег. На овој седми турнир по ред на „најмислечката игра“ во Карпош, свои шаховски репрезенти ќе имаат вкупно 31 земја од целиот свет.

 

 

 

 

1 8 GM Ter-Sahakyan Samvel ARM 2581 4,0 8,5 3107 10,0 4 4 3,25 0,75 10 7,5
2 6 GM Hovhannisyan Robert ARM 2619 4,0 7,5 3122 10,0 4 4 3,35 0,65 10 6,5
3 7 GM Korneev Oleg ESP 2594 3,5 9,5 2639 9,5 4 3,5 3,32 0,18 10 1,8
4 3 GM Georgiev Kiril S50 BUL 2633 3,5 9,0 2632 9,0 4 3,5 3,49 0,01 10 0,1
5 30 GM Bogdanovski Vlatko S50 MKD 2388 3,5 8,5 2661 9,5 4 3,5 2,21 1,29 10 12,9
6 14 GM Blagojevic Dragisa S50 MNE 2462 3,5 8,5 2654 9,5 4 3,5 2,64 0,86 10 8,6
7 1 GM Artemiev Vladislav U20 RUS 2677 3,5 8,0 2697 9,5 4 3,5 3,42 0,08 10 0,8
8 4 GM Kozul Zdenko S50 CRO 2631 3,5 8,0 2673 9,5 4 3,5 3,33 0,17 10 1,7
9 16 IM Anurag Mhamal IND 2454 3,5 8,0 2634 9,5 4 3,5 2,68 0,82 10 8,2
10 12 GM Djukic Nikola MNE 2515 3,5 8,0 2614 9,5 4 3,5 3,10 0,40 10 4,0
11 9 GM Kovchan Alexander UKR 2577 3,5 8,0 2609 9,5 4 3,5 3,38 0,12 10 1,2
12 11 IM Petrosyan Manuel U20 ARM 2546 3,5 8,0 2593 9,0 3 2,5 2,32 0,18 10 1,8
13 18 WGM Goryachkina Aleksandra U20 w RUS 2452 3,5 8,0 2539 9,0 4 3,5 3,18 0,32 10 3,2
14 23 IM Petrov Martin U18 BUL 2438 3,5 8,0 2527 9,5 4 3,5 3,07 0,43 10 4,3
15 22 IM Nguyen Piotr POL 2444 3,5 7,5 2605 9,5 4 3,5 2,77 0,73 10 7,3
16 15 IM Livaic Leon U18 CRO 2460 3,5 7,5 2563 9,0 4 3,5 3,11 0,39 10 3,9
17 28 IM Tomazini Zan SLO 2398 3,5 7,5 2521 9,0 3 2,5 1,97 0,53 10 5,3
18 20 IM Nasuta Grzegorz POL 2447 3,0 10,0 2471 9,0 4 3 2,73 0,27 10 2,7
19 21 IM Erdogdu Mert TUR 2446 3,0 9,0 2462 9,0 4 3 2,79 0,21 10 2,1
20 43 CM Urazayev Arystanbek U20 KAZ 2320 3,0 8,5 2436 8,5 3 2 1,50 0,50 20 10,0
21 44 FM Goriatchkin Jouri RUS 2313 3,0 8,5 2423 8,5 4 3 2,30 0,70 20 14,0
22 46 Paszewski Mateusz POL 2309 3,0 8,5 2419 9,0 4 3 2,28 0,72 20 14,4
23 31 FM Saraci Nderim KOS 2386 3,0 8,0 2490 8,5 4 3 2,32 0,68 10 6,8
24 70 Dorfanis Ilarion GRE 2164 3,0 8,0 2436 7,5 4 3 1,53 1,47 20 29,4
25 29 IM Rzayev Bahruz AZE 2391 3,0 8,0 2404 8,0 4 3 2,80 0,20 10 2,0

 

Резултати од 4 коло на првите 20 табли

1 1 GM Artemiev Vladislav RUS 2677 3 ½ – ½ 3 GM Blagojevic Dragisa MNE 2462 14
2 16 IM Anurag Mhamal IND 2454 3 ½ – ½ 3 GM Kozul Zdenko CRO 2631 4
3 20 IM Nasuta Grzegorz POL 2447 3 0 – 1 3 GM Hovhannisyan Robert ARM 2619 6
4 7 GM Korneev Oleg ESP 2594 3 ½ – ½ 3 IM Nguyen Piotr POL 2444 22
5 21 IM Erdogdu Mert TUR 2446 3 0 – 1 3 GM Ter-Sahakyan Samvel ARM 2581 8
6 9 GM Kovchan Alexander UKR 2577 3 ½ – ½ 3 GM Bogdanovski Vlatko MKD 2388 30
7 23 IM Petrov Martin BUL 2438 3 ½ – ½ 3 GM Djukic Nikola MNE 2515 12
8 3 GM Georgiev Kiril BUL 2633 1 – 0 3 Paszewski Mateusz POL 2309 46
9 31 FM Saraci Nderim KOS 2386 ½ – ½ GM Aleksandrov Aleksej BLR 2568 10
10 11 IM Petrosyan Manuel ARM 2546 1 – 0 Klek Hanna Marie GER 2376 34
11 13 IM Cossin Sebastien FRA 2499 ½ – ½ FM Goriatchkin Jouri RUS 2313 44
12 15 IM Livaic Leon CRO 2460 1 – 0 IM Petrov Vladimir Sergeev BUL 2353 38
13 51 FM Gokerkan Cem Kaan TUR 2280 0 – 1 WGM Goryachkina Aleksandra RUS 2452 18
14 43 CM Urazayev Arystanbek KAZ 2320 ½ – ½ GM Drazic Sinisa SRB 2431 24
15 192 Eftovski Sasho MKD 0 0 – 1 IM Tomazini Zan SLO 2398 28
16 63 FM Veleski Robert MKD 2199 2 ½ – ½ 2 GM Savchenko Boris RUS 2636 2
17 5 GM Demchenko Anton RUS 2628 2 1 – 0 2 FM Olsen Filip Boe DEN 2197 64
18 17 IM Sadikhov Ulvi AZE 2453 2 1 – 0 2 Veselinov Dimcho BUL 2181 66
19 19 GM Stopa Jacek POL 2451 2 1 – 0 2 FM Ilic Ljubomir MKD 2180 67
20 25 IM Percivaldi Martin DEN 2429 2 0 – 1 2 Petrov Georgi SRB 2174 68

 

Pairings/Results

Round 6 on 2017/04/05 at 17:00

Bo. No.   Name FED Rtg Pts. Result Pts. Name FED Rtg   No.
1 1 GM Artemiev Vladislav RUS 2677 1 – 0 GM Hovhannisyan Robert ARM 2619 6
2 8 GM Ter-Sahakyan Samvel ARM 2581 1 – 0 GM Kozul Zdenko CRO 2631 4
3 7 GM Korneev Oleg ESP 2594 4 1 – 0 GM Djukic Nikola MNE 2515 12
4 3 GM Georgiev Kiril BUL 2633 4 1 – 0 4 GM Bogdanovski Vlatko MKD 2388 30
5 29 IM Rzayev Bahruz AZE 2391 4 0 – 1 4 GM Demchenko Anton RUS 2628 5
6 9 GM Kovchan Alexander UKR 2577 4 ½ – ½ 4 IM Tomazini Zan SLO 2398 28
7 11 IM Petrosyan Manuel ARM 2546 4 1 – 0 4 Nikolic Nebojsa MNE 2379 32
8 13 IM Cossin Sebastien FRA 2499 4 1 – 0 4 Themelis Georgios GRE 1895 122
9 31 FM Saraci Nderim KOS 2386 4 0 – 1 4 GM Blagojevic Dragisa MNE 2462 14
10 33 FM Stathopoulos Ioannis GRE 2377 4 0 – 1 4 IM Sadikhov Ulvi AZE 2453 17
11 21 IM Erdogdu Mert TUR 2446 4 1 – 0 4 FM Goriatchkin Jouri RUS 2313 44
12 35 Brokken Dennis NED 2370 4 1 – 0 4 IM Nguyen Piotr POL 2444 22
13 39 FM Nikolovski Nikola MKD 2353 4 0 – 1 GM Savchenko Boris RUS 2636 2
14 15 IM Livaic Leon CRO 2460 ½ – ½ Paszewski Mateusz POL 2309 46
15 45 FM Lazov Toni MKD 2310 0 – 1 IM Anurag Mhamal IND 2454 16
16 55 FM Biljanic Ljubomir SRB 2232 0 – 1 WGM Goryachkina Aleksandra RUS 2452 18
17 51 FM Gokerkan Cem Kaan TUR 2280 1 – 0 IM Nasuta Grzegorz POL 2447 20
18 23 IM Petrov Martin BUL 2438 1 – 0 FM Ermeni Avni KOS 2259 52
19 57 Gantar Jan SLO 2220 0 – 1 GM Drazic Sinisa SRB 2431 24
20 59 Papakonstantinou Dimitrios GRE 2208 1 – 0 Klek Hanna Marie GER 2376 34
21 61 Kesidis Odyseas GRE 2201 0 – 1 FM Rogac Srdjan SRB 2359 36
22 73 WFM Janzelj Lara SLO 2136 0 – 1 IM Petrov Vladimir Sergeev BUL 2353 38
23 41 FM Bjerre Jonas DEN 2342 1 – 0 FM Yordanov Lachezar BUL 2243 54
24 19 GM Stopa Jacek POL 2451 3 0 – 1 Kilic Gokturk Kagan TUR 1762 143
25 69 WFM Hincu Olga MDA 2165 3 0 – 1 3 GM Aleksandrov Aleksej BLR 2568 10

tabela

Rank after Round 6

Rk. SNo   Name Typ sex FED Rtg Pts.  TB1   TB2   TB3  n w we w-we K rtg+/-
1 8 GM Ter-Sahakyan Samvel ARM 2581 5,5 22,5 2814 20,0 6 5,5 4,13 1,37 10 13,7
2 1 GM Artemiev Vladislav U20 RUS 2677 5,5 21,5 2820 19,5 6 5,5 4,78 0,72 10 7,2
3 14 GM Blagojevic Dragisa S50 MNE 2462 5,0 22,0 2655 18,5 6 5 3,51 1,49 10 14,9
4 7 GM Korneev Oleg ESP 2594 5,0 21,5 2627 18,5 6 5 4,68 0,32 10 3,2
5 3 GM Georgiev Kiril S50 BUL 2633 5,0 21,0 2612 18,0 6 5 5,02 -0,02 10 -0,2
6 21 IM Erdogdu Mert TUR 2446 5,0 20,5 2555 18,0 6 5 4,16 0,84 10 8,4
7 5 GM Demchenko Anton RUS 2628 5,0 18,5 2590 17,0 6 5 5,11 -0,11 10 -1,1
8 17 IM Sadikhov Ulvi U20 AZE 2453 5,0 18,5 2509 17,0 6 5 4,56 0,44 10 4,4
9 11 IM Petrosyan Manuel U20 ARM 2546 5,0 18,0 2586 18,0 5 4 3,75 0,25 10 2,5
10 13 IM Cossin Sebastien FRA 2499 5,0 18,0 2486 17,0 6 5 4,97 0,03 10 0,3
11 35 Brokken Dennis NED 2370 5,0 17,0 2396 16,0 6 5 4,66 0,34 20 6,8
12 6 GM Hovhannisyan Robert ARM 2619 4,5 22,0 2617 19,0 6 4,5 4,32 0,18 10 1,8
13 4 GM Kozul Zdenko S50 CRO 2631 4,5 21,5 2591 18,5 6 4,5 4,63 -0,13 10 -1,3
14 12 GM Djukic Nikola MNE 2515 4,5 21,0 2553 18,5 6 4,5 4,07 0,43 10 4,3
15 18 WGM Goryachkina Aleksandra U20 w RUS 2452 4,5 21,0 2480 17,0 6 4,5 4,18 0,32 10 3,2
16 28 IM Tomazini Zan SLO 2398 4,5 20,0 2532 17,5 5 3,5 2,49 1,01 10 10,1
17 16 IM Anurag Mhamal IND 2454 4,5 20,0 2529 17,5 6 4,5 3,79 0,71 10 7,1
18 51 FM Gokerkan Cem Kaan U18 TUR 2280 4,5 19,5 2521 16,0 6 4,5 2,59 1,91 20 38,2
19 9 GM Kovchan Alexander UKR 2577 4,5 19,5 2516 18,0 6 4,5 4,79 -0,29 10 -2,9
20 23 IM Petrov Martin U18 BUL 2438 4,5 19,0 2468 17,5 6 4,5 4,05 0,45 10 4,5
21 2 GM Savchenko Boris RUS 2636 4,5 18,5 2456 14,5 6 4,5 5,41 -0,91 10 -9,1
22 24 GM Drazic Sinisa S50 SRB 2431 4,5 18,5 2408 16,5 6 4,5 4,56 -0,06 10 -0,6
23 59 Papakonstantinou Dimitrios GRE 2208 4,5 18,5 2301 14,0 6 4,5 3,70 0,80 20 16,0
24 36 FM Rogac Srdjan SRB 2359 4,5 18,0 2370 16,0 6 4,5 4,28 0,22 10 2,2
25 41 FM Bjerre Jonas U14 DEN 2342 4,5 17,0 2342 15,5 6 4,5 4,36 0,14 10 1,4
26 38 IM Petrov Vladimir Sergeev U18 BUL 2353 4,5 15,5 2289 15,0 6 4,5 4,68 -0,18 10 -1,8
27 143 Kilic Gokturk Kagan U14 TUR 1762 4,5 14,5 2286 13,0 5 3,5 0,48 3,02 40 120,8
28 30 GM Bogdanovski Vlatko S50 MKD 2388 4,0 22,0 2538 17,5 6 4 2,70 1,30 10 13,0
29 31 FM Saraci Nderim KOS 2386 4,0 21,0 2436 16,5 6 4 3,44 0,56 10 5,6
30 15 IM Livaic Leon U18 CRO 2460 4,0 21,0 2433 16,5 6 4 4,08 -0,08 10 -0,8

 

 

Facebook
Големина на фонт