Вести

ООУ „ВЛАДО ТАЕВСКИ“ ПРВИ НА ДРЖАВНОТО ХОРСКО НАТПРЕВАРУВАЊЕ

Октетот од ООУ „Владо Тасевски“ под раководство на менторот Елизабета Сакоман Станоеска, освои прво место на Државниот натпревар во Кавадарци со извонредната изведба на „Дафино вино црвено". По освоеното место хористите од ООУ „Владо Тасевски“ добија покана за учество на Меѓународниот натпревар кој ќе се одржи во Охрид и Бугарија.

23.05.2017 14:27:28

КАРПОШАНИ - ШЕСТИ НА УЧИЛИШНАТА ЕВРОВИЗИЈА

Со преработка на песната „Признавам“ од Маријана и Росана, основците од „Петар Поп Арсов“ го освоија високото шесто место на овогодинешната училишна евровизија – (Etwinning Schoolvision 2017), во конкуренција од 33 земји од европскиот континент.

18.05.2017 10:40:24

НОВА ТИТУЛА ЗА ФУДБАЛЕРИТЕ ОД „ЛАЗО ТРПОВСКИ“

Денеска, на спортското игралиште во населбата Влае, се одиграа петте завршни меча од последното 18-то коло, од фудбалската училишна лига на Општина Карпош. Основците од „Лазо Трповски“ со 48 бодa го освоија првото место и воедно се промовираа во нови шампиони за училишна 2016/2017 година. Демонстрирајќи ја својата одлична форма на спортските терени во текот на целата сезона, фудбалерите од „Лазо“ заслужено се најдоа на врвот на табелата.

11.05.2017 15:16:00

БЛАГОДАРНИЦИ ЗА НАЈМАЛИТЕ УМЕТНИЦИ ОД КАРПОШ

Денеска, во просториите на Кинотеката на Македонија, беа изложени цртежите кои најмалите карпошани ги сликаа минатата недела на плоштадот ,, Делфина“ . Дечињата од детските градинки во Општина Карпош добија благодарници за учеството на детскиот ликовен хепенинг,, Пролетни видувања“ на кој го изразија својот сликарски талент.

11.05.2017 13:13:46

ООУ „ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ“ СЕ ВРАТИ НА КОШАРКАРСКИОТ ТРОН

Кошаркарите од ООУ „Војдан Чернодрински“ ги совладаа своите спортски ривали, учениците од ООУ „Димо Хаџи Димов“ и на тој начин станаа нови шампиони во рамки на училишната кошаркарска лига на Општина Карпош, 2017 година. Екипата од „Млечен“ мотивирано влезе во денешното финале и се реваншираше на влаевчани за минатогодишниот минимален пораз во финалето. Кошаркарскиот меч изобилуваше со бројни пресврти и промени на спортскиот семафор. Натпреварот се одликуваше со одлични кошаркарски акции и жестока борба под обрачите. Водството постојано преоѓаше од една екипа кон друга, а доминацијата под обрачите беше изедначена. Сепак, во последната четвртина, кошаркарите на „Војдан Чернодрински“, пред сé, благодарение на солидната одбрана, успеаја да ја нарушат резултатската неизвесност и ја доведоа завршницата од финалето во своја полза, со резултат 52:39.

10.05.2017 15:28:37

ПОКАНА: БЛАГОДАРНИЦИ ЗА НАЈМАЛИТЕ ЛИКОВНИ ТВОРЦИ

Утре, четврток (11.05.2017 година) во Кинотеката на Македонија, во 11 часот ќе се отвори изложба на ликовни творби на децата од градинките во Општина Карпош кои изминатата недела на плоштадот Делфина во населбата Влае, цртаа и твореа и го претставија својот ликовен талент на ликовниот хепенинг насловен „Пролетни видувања“. На изложбата ќе бидат доделени благодарници и дипломи за децата-учесници како и за менторите-воспитувачки од детските јавни установи во Општина Карпош.

10.05.2017 14:22:02

РОМИТЕ ОД КАРПОШ ГО ОДБЕЛЕЖАА ЃУРЃОВДЕН

Денеска, кај амфитеатарот на кејот на реката Вардар, жителите од ромска националност го прославија денот на светиот великомаченик Ѓорѓија - Ѓурѓовден, меѓу нив познат како „Едерлези“. Со поддршка на Општина Карпош, во организација на Одделението за детска, здравствена и социјална заштита, празникот кога се слави животот и будењето на пролетта, го одбележаа околу 760 Роми, кои живеат во оваа локална самоуправа.

09.05.2017 22:57:24

КАРПОШ ЈА ОДБЕЛЕЖА ПОБЕДАТА НАД ФАШИЗМОТ

Делегација на Општина Карпош денеска положи цвеќе на споменикот на загинатите партизани од 12-тата македонска ударна бригада, кој се наоѓа во близина на хидроцентралата „Матка“. Традиционално, на покана на Руската амбасада во Македонија на 9 Мај – Денот на победата над фашизмот свечено, со пригодни сеќавања и говори се чествуваше денот, кога храбрите борци од НОБ успеаја да го спречат уривањето на браната од страна на фашистичките окупатори, а со тоа да придонесат за ослободување на Градот Скопје.

09.05.2017 15:07:02

ОДИГРАНО ОСМОТО КОЛО ОД РАКОМЕТ ЛИГАТА НА ОСНОВНИТЕ УЧИЛИШТА ВО КАРПОШ

На 09.05.2017 година во Спортскиот Центар „Борис Трајковски“ се одигра осмото коло (прво коло во пролетниот дел) во ракомет во училишната Лига Карпош, каде во меѓусебни дуели се одиграа два натпревари и тоа:

09.05.2017 14:50:08

ЕВРОПСКО КАЈАКАРСКО ПРВЕНСТВО ВО КАРПОШ

Во коорганизација на Општина Карпош и Кајакарската федерација на Македонија, на 11 и 12 мај ќе се одржи Европското сениорско првенство во кајак - спуст. Ова првенство ќе се одржи по течението на реката Вардар во Карпош, на пределот од мостот ,, Обединети нации” до старата Градска плажа во Градскиот парк.

08.05.2017 16:25:18